Dual-boot Windows a Linux

Vzhľadom na to, že som príležitostný hráč, tak používam Linux na všetko okrem hier. Na tie mi slúži Windows. Výber operačného systému, ktorý chcem nabootovať, si vyberám po spustení počítača v zavádzači GRUB. Ako na to?

Môžu nastať tri situácie:

  1. Inštalácia Linuxu a Windowsu na "nový" disk
  2. Doinštalovanie Linuxu na disk s existujúcou inštaláciou Windowsu
  3. Doinštalovanie Windowsu na disk s existujúcou inštaláciou Linuxu

Predpokladám, že HDD má tabuľku oddielov GPT. Ako závádzač použijeme v každej možnosti GRUB. Defaultne sa nám bude bootovať Linux. Ako inštalačné médium na inštaláciu Windowsu alebo linuxu, odporúčam použiť USB. Daný obraz si nahráme buď pomocou programu Rufus (Windows), alebo príkazu dd (Linux). Zameriam sa hlavne na prerozdelenie disku. Podrobnejšiu inštaláciu možno popíšem neskôr v nejakom článku. Ale hádam každý vie čítať a je na toľko inteligentný, že zvládne postupovať podľa krokov v inštalácií.

Inštalácia Linuxu a Windowsu na "nový" disk

V prvom rade si rozdelíme harddisk. Na to použijeme program GParted, ktorý je obsiahnutý v Linuxe. Pokiaľ máme linuxovú distribúciu, ktorá má "živý inštalačný obraz", tak si ju nabootujeme. Pokiaľ nemáme, tak odporúčam GParted live. Po nabehnutí live systému si spustíme program GParted (očakávam, že zvládnete spustiť program aj bez návodu).

Vpravo hore si vyberieme disk, ktorý chceme rozdeliť. Ja tobudem simulovať na USBčku. Pokiaľ nie je disk prázdny, tak ho najprv vymažeme. Klikneme naň pravým a dáme vymazať. Pokiaľ máme viac partícií, vymažeme všetky.

Po vymazaní klikneme pravým na prázdny oddiel a začneme s vytváraním jednotlivých oddielov. Partície, ktoré chcem vyhradiť pre windows mať súborový systém ntfs a tie ktoré sú pre linux odporúčam súborový systém ext4 a pre boot partíciu ext2. Nižšie je obrázok ako by som disk prerozdelil ja aj s popisom. Veľkosť partícií ignorujte (simulujem to na USB). Na záver nezabudnime aplikovať zmeny.

Teraz pristúpime k inštalácií. Najprv nainštalujeme windows. Keby sme ho nenainštalovali ako prvý, tak by nám "zrušil" celý GRUB. Windows si samozrejme vytvori vlastné partície z partície, na ktorú si ho ideme nainštalovať. Potom nainštalujeme linux. Pri inštalácií nezabudnime nastaviť oddielom prípojné body (/boot, /, … viď obrázok). EFI partíciu môžme použiť windowsácku a pripojiť ju na /boot/efi. Kto chce, môže si vytvoriť partíciu swap, ktorá "nahradí" RAM pri jej nedostatku a bude slúžiť na hibernáciu systému. Pri SSD sa neodporúča vytvárať swap oddiel. Na konci inštalácie sa nás opýta, či chceme nainštalovať aj zavádzač GRUB. Po kompletnej inštalácií reštartujeme počítač a zvolíme si systém, ktorý chceme nabootovať. Pokiaľ ho nevyberieme do určitých sekúnd, začne sa nám bototovať Linux.

2. Doinštalovanie Linuxu na disk s existujúcou inštaláciou Windowsu

Ako prvé začneme s rozdelením aktuálnej partície, na ktorej chceme nainštalovať linux. Pokiaľ máme HDD, tak pred samotným rozdelením musíme zahájiť defragmentáciu danej partície, ktorú ideme rozdeliť. To spravíme priamo vo windowse spustením defragmentácie a optimalizovanie jednotiek. Potom vyberieme jednotku a dáme optimalizovať.

Ak máme SSD defragmentáciu nerobíme. Následne postupujeme podľa návodu, ktorý je v bode 1. a v programe gparted si prerozdelíme daný oddiel.

Po úspešnom rozdelení si z prázdneho oddielu vytvorime jednotlivé partície na inštaláciu Linuxu. A nainštalujeme ho aj so zavádzačom GRUB, tak ako je popísané vyššie v bode 1..

3. Doinštalovanie Windowsu na disk s existujúcou inštaláciou Linuxu

Tak toto nebudem popisovať. Predpokladám, že keď ste zdatný v Linuxe zvládnete doinštalovať windows. Akurát si treba dať pozor na to, že bude treba pravdepodobne obnoviť GRUB. Závisí to od typu inštalácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *